Trocha vědy

2D A 3D ANALÝZA OTEVŘENÉHO OBLOUKU PŘI JÍZDĚ NA SKIBOBU
K. Jelen1, S. Jandová2, M. Příbramský1

1 Katedra anatomie a biomechaniky, Fakulta tělesné výchovy a sportu UK Praha
2 Fakulta pedagogická, Technická univerzita Liberec
Klíčová slova: kinematika, dynamika, 2D a 3D analýza, optimalizace pohybu

V této studii byly stanoveny jednotlivé fáze pohybového řešení průjezdu obloukem, nelezeny základní vztahy mezi trváním jednotlivých fází průjezdu obloukem a výsledným časem v cíli. Procentuální zastoupení fází oblouku, kdy skibob mění směrový úhel proti fázím, kdy směrový úhel nemění je cca 72 : 28. Při optimalizaci průjezdu oblouku je důležité, aby závodník co nejdelší dobu průjezdu aktivně kontroloval otáčení skibobu. S výkonností závodníků významně stoupá i vliv doby, kdy skibob zatáčí oproti době, kdy skibob nezatáčí. U sledovaných závodníků z poměru 74 : 26 až na 80 : 20. Rychlost skibobu se pohybovala ve sledované části oblouku do 14 ms-1. Individuální poloměry projížděného otevřeného oblouku jsou mezi 14 - 22 m v okamžiku největšího náklonu soustavy skibobista-skibob 23 - 44 deg. Tlakové síly na sněhovou podložku se pohybují do hodnot 1100 N a zrychlení, způsobující přetížení jezdce do hodnot 1,98 ms-2. Dynamika změn charakterizuje více individuální provedení průjezdu oblouku a lze např. doporučit, aby závodníci zkracovali fázi přechodu mezi dvěma oblouky. Mohou pak lépe využít reakční síly pro změnu zatížení a náklonu skibobu. Tím současně prodlouží dobu kontrolovaného vedení oblouku, zvětší plynulost jízdy z hlediska nutného nevýhodného zkracování oblouku při průjezdu kolem tyče. Tím snižují energetické ztráty, snižují velikost brzdných sil a tím zkracují výsledný čas v cíli. Přetížení při průjezdu obloukem je krátkodobě na hodnotě 2G a u zavřených oblouků lze předpokládat i hodnoty vyšší. Tato studie byla vypracována proto, že Český reprezentační tým mužů i žen vykazuje kvalitní výkony na světových soutěžích a pro zvyšování výkonnosti je třeba znát biomechanické zákonitosti pohybové činnosti závodníka. Je nutné znát nejen systematické dělení fází pohybu, ale i hlubší dynamické zákonitosti tak, aby bylo možné podávat vhodná doporučení trenérům a závodníkům pro např. změnu v provedení pohybového řešení dané fáze průjezdu obloukem. Dále je třeba poznat kinematiku a dynamiku proto, aby bylo možné některé parametry pohybu matematicko-fyzikálně modelovat a zvýšit tak dostupnost dat, které se buď obtížně získávají, a nebo jsou za současných technických podmínek neměřitelná. Již tato studie ukázala užitečnost získaných dat a stala se vstupní studií pro další analýzy jízdy na skibobu v oblasti vrcholových jezdců.

--------------------------------------------------------------------------------
PaedDr. Karel Jelen, CSc.
Katedra biomechaniky a anatomie
Fakulta tělesné výchovy a sportu UK
J. Martího 31
162 52 Praha 6 - Vokovice
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

převzato ze stránek Univerzity Palackého v Olomouci


Nejbližší akce

01
bře
Lenggries
Datum 1. březen 2018
Závody Mistrovství světa a Mistrovství světa jednotlivců v jízdě na skibobech.

09
bře
Nassfeld
Datum 9. březen 2018
Závody Světového poháru v jízdě na skibobech. Související dokumenty ke stažení:

16
bře
Deštné v Orlických horách
Datum 16. březen 2018
Závody finále Českého poháru v jízdě na skibobech. Související dokumenty ke

14
čen
Salzburg
Datum 14. červen 2018
Kongres představitelů Mezinárodní skibobové federace.  

Z tisku

Mladíček Harnach ukončil vítěznou sérii Čiháčka

Dobruška - Reprezentant Skibob klubu Dobruška slavil premiérový triumf ve Světovém poháru.

Seriál Světového poháru v jízdě na skibobech pokračoval třetím dílem v rakouském středisku Nauders.

Jedním z hlavních aktérů závodů byl Dominik Harnach ze Skibob klubu Dobruška. Mladý český skibobista v úvodním obřím slalomu přerušil vítěznou sérii svého reprezentačního kolegy Pavla Čiháčka a slavil premiérové vítězství ve Světovém poháru mezi muži. Teprve sedmnáctiletý závodník potvrdil výbornou formu i v následující dvou superobřích slalomech, v nichž vybojoval druhou a čtvrtou příčku. Díky těmto výsledkům se vyhoupl na třetí místo v průběžném pořadí Světového poháru.

Tomu suverénně kraluje Pavel Čiháček z TJ Sokol Deštné v Orlických horách, jenž po zaváhání ve druhém kole obřího slalomu nakonec dojel třetí, ale vše si nahradil triumfy ve dvou závodech Super-G. Úspěch českých barev podtrhl Aleš Housa z TJ Sokol Jablonec nad Jizerou, který dojel jednou druhý a dvakrát čtvrtý.
Mezi ženami kralovala Rakušanka Zaffová, která v Nauders nenašla přemožitelku. Na záda ji dýchaly Aneta Havlíčková z TJ Sokol Deštné v Orlických horách (třikrát stříbrná) a Stanislava Preclíková ze Skibob klubu Dobruška (jednou bronzová a dvakrát čtvrtá).

Číst dál...

Čiháček stále stoprocentní

Dobruška - Světový pohár v jízdě na skibobech pokračoval ve francouzském středisku Val d'Arly.

Český reprezentant Pavel Čiháček z TJ Sokol Deštné v Orlických horách pokračuje ve své spanilé cestě v letošním seriálu Světového poháru v jízdě na skibobech. Po dvou triumfech v úvodních závodech v rakouském Kleinlobmingu nenašel přemožitele ani ve francouzském Val d'Arly.

Třicetiletý závodník nejprve ovládl večerní slalom, když druhého Rakušana Markuse Achleitnera a třetího reprezentačního kolegu Aleše Housu z TJ Sokol Jablonec nad Jizerou porazil o čtyři vteřiny. Podobně si vedl v obřím slalomu, ve kterém „nadělil“ druhému Housovi tři vteřiny.

„Zatím se mně daří výborně. Až jsem překvapený, s jakým náskokem vyhrávám. Myslím si, že základem úspěšných výsledků je dobrá příprava pod vedením Markuse Mosera a kvalitní materiál, hlavně na lyže se mohu plně spolehnout. Samozřejmě bych chtěl vítěznou sérii co nejvíce prodloužit,“ sdělil spokojený Pavel Čiháček.

Mezi ženami kralovala Stanislava Preclíková, která vyhrála oba závody. Závodnice ze Skibob klubu Dobruška vynechala úvodní pohárový podnik, ale v průběžném pořadí SP se již vyhoupla na druhou příčku za vedoucí Steiningerovou z Německa.

O víkendu pokračuje Světový pohár v jízdě na skibobech dalším podnikem v německém Nauders.
SP ve výsledcích

Číst dál...

Na sportovní trůn usedl nový skibobový král Pavel Čiháček

Rychnov nad Kněžnou - Ve velkém sále rychnovského Pelclova divadla byly slavnostně vyhlášeny výsledky ankety „Nejúspěšnější sportovec Rychnovska roku 2017“.

DOSPĚLÍ – JEDNOTLIVCI
1. Pavel Čiháček – skiboby – TJ Sokol Deštné v Orlických horách.
2. Erik Provazník – motokros – Region racing team Kostelec nad Orlicí.
3. Radim Toman – jezdectví – SK Wiyrhanea, z.s. – Rokytnice v Orlických horách.

DOSPĚLÍ – KOLEKTIVY
1. Šárka Křížková – Petra Hofmanová – badminton – T. J. Sokol Dobruška.
2. SK Dobré – stolní tenis – družstvo žen.
3. Marta Dobruška – kuželky – družstvo mužů.

ŽÁCI – JEDNOTLIVCI
1. Martin Pago – skiboby – Skibob klub Dobruška.
2. Petra Maixnerová – Badminton Rychnov nad Kněžnou, z.s.
3. Marek Beneš – běh na lyžích – Wikov SKI Skuhrov nad Bělou.
4. Michal Nepovím – softbal – SK Klackaři Kostelec nad Orlicí.
5. Lucie Bačinová – stolní tenis – SK Dobré, z.s.

Číst dál...