Trocha vědy

2D A 3D ANALÝZA OTEVŘENÉHO OBLOUKU PŘI JÍZDĚ NA SKIBOBU
K. Jelen1, S. Jandová2, M. Příbramský1

1 Katedra anatomie a biomechaniky, Fakulta tělesné výchovy a sportu UK Praha
2 Fakulta pedagogická, Technická univerzita Liberec
Klíčová slova: kinematika, dynamika, 2D a 3D analýza, optimalizace pohybu

V této studii byly stanoveny jednotlivé fáze pohybového řešení průjezdu obloukem, nelezeny základní vztahy mezi trváním jednotlivých fází průjezdu obloukem a výsledným časem v cíli. Procentuální zastoupení fází oblouku, kdy skibob mění směrový úhel proti fázím, kdy směrový úhel nemění je cca 72 : 28. Při optimalizaci průjezdu oblouku je důležité, aby závodník co nejdelší dobu průjezdu aktivně kontroloval otáčení skibobu. S výkonností závodníků významně stoupá i vliv doby, kdy skibob zatáčí oproti době, kdy skibob nezatáčí. U sledovaných závodníků z poměru 74 : 26 až na 80 : 20. Rychlost skibobu se pohybovala ve sledované části oblouku do 14 ms-1. Individuální poloměry projížděného otevřeného oblouku jsou mezi 14 - 22 m v okamžiku největšího náklonu soustavy skibobista-skibob 23 - 44 deg. Tlakové síly na sněhovou podložku se pohybují do hodnot 1100 N a zrychlení, způsobující přetížení jezdce do hodnot 1,98 ms-2. Dynamika změn charakterizuje více individuální provedení průjezdu oblouku a lze např. doporučit, aby závodníci zkracovali fázi přechodu mezi dvěma oblouky. Mohou pak lépe využít reakční síly pro změnu zatížení a náklonu skibobu. Tím současně prodlouží dobu kontrolovaného vedení oblouku, zvětší plynulost jízdy z hlediska nutného nevýhodného zkracování oblouku při průjezdu kolem tyče. Tím snižují energetické ztráty, snižují velikost brzdných sil a tím zkracují výsledný čas v cíli. Přetížení při průjezdu obloukem je krátkodobě na hodnotě 2G a u zavřených oblouků lze předpokládat i hodnoty vyšší. Tato studie byla vypracována proto, že Český reprezentační tým mužů i žen vykazuje kvalitní výkony na světových soutěžích a pro zvyšování výkonnosti je třeba znát biomechanické zákonitosti pohybové činnosti závodníka. Je nutné znát nejen systematické dělení fází pohybu, ale i hlubší dynamické zákonitosti tak, aby bylo možné podávat vhodná doporučení trenérům a závodníkům pro např. změnu v provedení pohybového řešení dané fáze průjezdu obloukem. Dále je třeba poznat kinematiku a dynamiku proto, aby bylo možné některé parametry pohybu matematicko-fyzikálně modelovat a zvýšit tak dostupnost dat, které se buď obtížně získávají, a nebo jsou za současných technických podmínek neměřitelná. Již tato studie ukázala užitečnost získaných dat a stala se vstupní studií pro další analýzy jízdy na skibobu v oblasti vrcholových jezdců.

--------------------------------------------------------------------------------
PaedDr. Karel Jelen, CSc.
Katedra biomechaniky a anatomie
Fakulta tělesné výchovy a sportu UK
J. Martího 31
162 52 Praha 6 - Vokovice
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

převzato ze stránek Univerzity Palackého v Olomouci


Nejbližší akce

11
led
Deštné v Orlických horách
Datum 11. leden 2019
Závody Českého poháru a Mistrovství České republiky v jízdě na skibobech.

18
led
Jablonec nad Jizerou
Datum 18. leden 2019
Závody Českého poháru a Mistrovství České republiky v jízdě na skibobech.

19
led
Nassfeld
Datum 19. leden 2019

24
led
Notre-Dame-de-Bellecombe
Datum 24. leden 2019
Závody Světového poháru v jízdě na skibobech. Související dokumenty ke stažení:

01
úno
Kleinlobming
Datum 1. únor 2019
Závody Světového poháru v jízdě na skibobech. Související dokumenty ke stažení:

Z tisku

Tečku za skibobovou sezonou udělal větrný domácí šampionát

Deštné v Orlických horách - Letošní skibobová sezona vyvrcholila o víkendu mistrovstvím České republiky.

V sobotu se rozdaly medialové kolekce v Super-G a obřím slalomu, nedělní slalom pořadatelé z bezpečnostních důvodů zrušili, protože silný vítr na závodní sjezdovku deštenského Skicentra vyvracel stromy. Konečné pořadí letošního Českého poháru tak určily pouhé dva závody domácího šampionátu.

Mezi ženami potvrdila úlohu největší favoritky čerstvá vítězka celkového pořadí Světového poháru Stanislava Preclíková ze Skibob klubu Dobruška, která ovládla jak obří slalom, tak Super-G. V obou případech před svými oddílovými kolegyněmi Kristýnou Harnachovou a Gabrielou Jaškovou.

Číst dál...

Skibobisté budou o víkendu v Deštném bojovat o domácí mistrovské tituly

Deštné v Orlických horách - Po úspěšném vystoupení na nedávném mistrovství světa v německém Lenggries a finálovém podniku Světového poháru v rakouském Nassfeldu se čeští skibobisté letos poprvé představí v domácím prostředí.

Tečku za letošní skibobovou sezonou udělá mistrovství České republiky v jízdě na skibobech v Deštném v Orlických horách. Na závodní sjezdovce se bude bojovat o tituly v Super-G, obřím slalomu a slalomu.

Číst dál...

Čiháček a Preclíková slaví pohárový triumf

Čeští reprezentanti dominovali letošnímu Světovému poháru v jízdě na skibobech.

Triumfem českých barev skončil letošní ročník Světového poháru v jízdě na skibobech. Finálový podnik v rakouském středisku Nassfeld potvrdil suverenitu našich reprezentantů.

Celkovým vítězem pohárového seriálu se stal Pavel Čiháček z TJ Sokol Deštné v Orlických horách, jenž ani jednou nechyběl na stupních vítězů. Z deseti závodů vyhrál osm, jednou dojel druhý a jednou třetí. Třicetiletý závodník tak korunoval vydařenou sezonu, v níž vedle celkového pohárového triumfu rovněž obhájil čtyři zlaté medailí z mistrovství světa. „Je to neskutečné. Těší mě, že jsem dokázal zopakovat výsledky z nadmíru vydařené loňské sezony. Obhájit vydobyté pozice bývá hodně těžké. Jsem rád, že se to podařilo,“ řekl spokojený Pavel Čiháček, jenž v závěrečném pohárovém podniku triumfoval ve slalomu a v Superkombinaci, v Super-G dojel druhý za vítězným Rakušanem Knaussem.
České stupně vítězů

Číst dál...