Historie skibobů

Skiboby, staré fotografiePrvní informace o skibobech a skibobovém sportu se datují do 19. století. Podle dochovaných patentových spisů z roku 1891 byl vynálezcem skibobu jistý američan J.C.Stevens. První veřejný závod v jízdě na skibobu (dřevěném) se konal v roce 1914 na ještědské sáňkařské dráze v Liberci, a to před zraky 25.000 lidí. V padesátých letech 20. století pak rakušan E. Brenter doplnil skibob lyžičkami, upevněnými k nohám jezdce. V dalších letech se již začaly stavět skiboby kovové.

Skiboby, staré  fotografieV roce 1961 byla v Insbrucku založena Mezinárodní federace skibobistů "FISB". Ta dnes sídlí v německém Mnichově. Od roku 1969 je oficiálně organizován skibobový sport v naší republice. V současné době činnost jednotlivých oddílů skibobistů v České republice koordinuje Český svaz skibobistů "ČSSB", který je též jedním z více než 20-ti členů "FISB".

Od roku 1974 naši závodníci začali získávat medaile na významných mezinárodních závodech. První medaili v historii československého skibobového sportu získal na mistrovství Evropy v roce 1974 Leon Jakimič. Prvním našim mistrem Evropy se stal v roce 1976 Jiří Moulis. V letech 1978 - 1983 mezi ženami kralovala Alena Hrbková, rozená Hanousková, která ve své sportovní kariéře vybojovala na MS a ME celkem 22 medailí. Nejúspěšnějším závodníkem všech dob v jízdě na skibobech se v celosvětovém měřítku stala Irena Francová - Dohnálková, která získala neuvěřitelných 29 titulů mistryně světa v jízdě na skibobech. V současné době zaujímají čeští závodníci trvale místo na špici v silné konkurenci závodníků - skibobistů.

Nejbližší akce

01
bře
Lenggries
Datum 1. březen 2018
Závody Mistrovství světa a Mistrovství světa jednotlivců v jízdě na skibobech.

09
bře
Nassfeld
Datum 9. březen 2018
Závody Světového poháru v jízdě na skibobech. Související dokumenty ke stažení:

16
bře
Deštné v Orlických horách
Datum 16. březen 2018
Závody finále Českého poháru v jízdě na skibobech. Související dokumenty ke

14
čen
Salzburg
Datum 14. červen 2018
Kongres představitelů Mezinárodní skibobové federace.  

Z tisku

Mladíček Harnach ukončil vítěznou sérii Čiháčka

Dobruška - Reprezentant Skibob klubu Dobruška slavil premiérový triumf ve Světovém poháru.

Seriál Světového poháru v jízdě na skibobech pokračoval třetím dílem v rakouském středisku Nauders.

Jedním z hlavních aktérů závodů byl Dominik Harnach ze Skibob klubu Dobruška. Mladý český skibobista v úvodním obřím slalomu přerušil vítěznou sérii svého reprezentačního kolegy Pavla Čiháčka a slavil premiérové vítězství ve Světovém poháru mezi muži. Teprve sedmnáctiletý závodník potvrdil výbornou formu i v následující dvou superobřích slalomech, v nichž vybojoval druhou a čtvrtou příčku. Díky těmto výsledkům se vyhoupl na třetí místo v průběžném pořadí Světového poháru.

Tomu suverénně kraluje Pavel Čiháček z TJ Sokol Deštné v Orlických horách, jenž po zaváhání ve druhém kole obřího slalomu nakonec dojel třetí, ale vše si nahradil triumfy ve dvou závodech Super-G. Úspěch českých barev podtrhl Aleš Housa z TJ Sokol Jablonec nad Jizerou, který dojel jednou druhý a dvakrát čtvrtý.
Mezi ženami kralovala Rakušanka Zaffová, která v Nauders nenašla přemožitelku. Na záda ji dýchaly Aneta Havlíčková z TJ Sokol Deštné v Orlických horách (třikrát stříbrná) a Stanislava Preclíková ze Skibob klubu Dobruška (jednou bronzová a dvakrát čtvrtá).

Číst dál...

Čiháček stále stoprocentní

Dobruška - Světový pohár v jízdě na skibobech pokračoval ve francouzském středisku Val d'Arly.

Český reprezentant Pavel Čiháček z TJ Sokol Deštné v Orlických horách pokračuje ve své spanilé cestě v letošním seriálu Světového poháru v jízdě na skibobech. Po dvou triumfech v úvodních závodech v rakouském Kleinlobmingu nenašel přemožitele ani ve francouzském Val d'Arly.

Třicetiletý závodník nejprve ovládl večerní slalom, když druhého Rakušana Markuse Achleitnera a třetího reprezentačního kolegu Aleše Housu z TJ Sokol Jablonec nad Jizerou porazil o čtyři vteřiny. Podobně si vedl v obřím slalomu, ve kterém „nadělil“ druhému Housovi tři vteřiny.

„Zatím se mně daří výborně. Až jsem překvapený, s jakým náskokem vyhrávám. Myslím si, že základem úspěšných výsledků je dobrá příprava pod vedením Markuse Mosera a kvalitní materiál, hlavně na lyže se mohu plně spolehnout. Samozřejmě bych chtěl vítěznou sérii co nejvíce prodloužit,“ sdělil spokojený Pavel Čiháček.

Mezi ženami kralovala Stanislava Preclíková, která vyhrála oba závody. Závodnice ze Skibob klubu Dobruška vynechala úvodní pohárový podnik, ale v průběžném pořadí SP se již vyhoupla na druhou příčku za vedoucí Steiningerovou z Německa.

O víkendu pokračuje Světový pohár v jízdě na skibobech dalším podnikem v německém Nauders.
SP ve výsledcích

Číst dál...

Na sportovní trůn usedl nový skibobový král Pavel Čiháček

Rychnov nad Kněžnou - Ve velkém sále rychnovského Pelclova divadla byly slavnostně vyhlášeny výsledky ankety „Nejúspěšnější sportovec Rychnovska roku 2017“.

DOSPĚLÍ – JEDNOTLIVCI
1. Pavel Čiháček – skiboby – TJ Sokol Deštné v Orlických horách.
2. Erik Provazník – motokros – Region racing team Kostelec nad Orlicí.
3. Radim Toman – jezdectví – SK Wiyrhanea, z.s. – Rokytnice v Orlických horách.

DOSPĚLÍ – KOLEKTIVY
1. Šárka Křížková – Petra Hofmanová – badminton – T. J. Sokol Dobruška.
2. SK Dobré – stolní tenis – družstvo žen.
3. Marta Dobruška – kuželky – družstvo mužů.

ŽÁCI – JEDNOTLIVCI
1. Martin Pago – skiboby – Skibob klub Dobruška.
2. Petra Maixnerová – Badminton Rychnov nad Kněžnou, z.s.
3. Marek Beneš – běh na lyžích – Wikov SKI Skuhrov nad Bělou.
4. Michal Nepovím – softbal – SK Klackaři Kostelec nad Orlicí.
5. Lucie Bačinová – stolní tenis – SK Dobré, z.s.

Číst dál...