Historie skibobů

Skiboby, staré fotografiePrvní informace o skibobech a skibobovém sportu se datují do 19. století. Podle dochovaných patentových spisů z roku 1891 byl vynálezcem skibobu jistý američan J.C.Stevens. První veřejný závod v jízdě na skibobu (dřevěném) se konal v roce 1914 na ještědské sáňkařské dráze v Liberci, a to před zraky 25.000 lidí. V padesátých letech 20. století pak rakušan E. Brenter doplnil skibob lyžičkami, upevněnými k nohám jezdce. V dalších letech se již začaly stavět skiboby kovové.

Skiboby, staré  fotografieV roce 1961 byla v Insbrucku založena Mezinárodní federace skibobistů "FISB". Ta dnes sídlí v německém Mnichově. Od roku 1969 je oficiálně organizován skibobový sport v naší republice. V současné době činnost jednotlivých oddílů skibobistů v České republice koordinuje Český svaz skibobistů "ČSSB", který je též jedním z více než 20-ti členů "FISB".

Od roku 1974 naši závodníci začali získávat medaile na významných mezinárodních závodech. První medaili v historii československého skibobového sportu získal na mistrovství Evropy v roce 1974 Leon Jakimič. Prvním našim mistrem Evropy se stal v roce 1976 Jiří Moulis. V letech 1978 - 1983 mezi ženami kralovala Alena Hrbková, rozená Hanousková, která ve své sportovní kariéře vybojovala na MS a ME celkem 22 medailí. Nejúspěšnějším závodníkem všech dob v jízdě na skibobech se v celosvětovém měřítku stala Irena Francová - Dohnálková, která získala neuvěřitelných 29 titulů mistryně světa v jízdě na skibobech. V současné době zaujímají čeští závodníci trvale místo na špici v silné konkurenci závodníků - skibobistů.

Nejbližší akce

Žádné nadcházející události k zobrazení!

O´Style

Z tisku

Video WM Grächen 2017

Video WM Grächen 2017 naleznete na adrese www.dropbox.com/s/0yq275ko4atu4md/WM%20Gr%C3%A4chen%202017.mp4?dl=0

'Všechno šlapalo jako švýcarské hodinky'

Dobruška /ROZHOVOR/ - Pavel Čiháček vybojoval na mistrovství světa ceněný Grand Slam.

Hrdinou nedávného mistrovství světa v jízdě na skibobech ve švýcarském Grächenu byl Pavel Čiháček. Reprezentant z TJ Sokol Deštné v Orlických horách se třikrát postavil na start a třikrát byl v cíli nejrychlejší, což mu zajistilo rovněž triumf v kombinaci. Čtyřmi zlatými medailemi rozšířil svou sbírku titulů mistra světa na jedenáct. „Kdyby mi toto někdo předpověděl v prosinci, asi bych se smál a kroutil hlavou. Pevně jsem věřil, že alespoň obhájím loňský titul z obřího slalomu. Ale že se povede „Grand Slam", jak to nazval jeden kolega, výhra v každé disciplíně, to by mě ani ve snu nenapadlo," usmívá se devětadvacetiletý závodník, který už několik let žije, pracuje a trénuje v rakouském Zell am See.

Číst dál...

Čiháček získal kompletní kolekci zlatých medailí

Dobruška - Skibobisté bojovali o tituly mistrů světa ve Švýcarsku. Triumfem českých barev skončilo mistrovství světa v jízdě na skibobech, které hostil švýcarský Grächen. Čeští reprezentanti vybojovali v hlavních kategoriích deset cenných kovů (4 zlaté, 3 stříbrné a 3 bronzové) a předčili tak své největší konkurenty z Rakouska.

Ústřední postavou vrcholu letošní sezony byl Pavel Čiháček z TJ Sokol Deštné v Orlických horách, který nenašel přemožitele a získal kompletní kolekci zlatých medailí. Devětadvacetiletý skibobista po Super-G a slalomu ovládl i obří slalom a zvítězil tak v kombinaci.

Číst dál...