Historie skibobů

Skiboby, staré fotografiePrvní informace o skibobech a skibobovém sportu se datují do 19. století. Podle dochovaných patentových spisů z roku 1891 byl vynálezcem skibobu jistý američan J.C.Stevens. První veřejný závod v jízdě na skibobu (dřevěném) se konal v roce 1914 na ještědské sáňkařské dráze v Liberci, a to před zraky 25.000 lidí. V padesátých letech 20. století pak rakušan E. Brenter doplnil skibob lyžičkami, upevněnými k nohám jezdce. V dalších letech se již začaly stavět skiboby kovové.

Skiboby, staré  fotografieV roce 1961 byla v Insbrucku založena Mezinárodní federace skibobistů "FISB". Ta dnes sídlí v německém Mnichově. Od roku 1969 je oficiálně organizován skibobový sport v naší republice. V současné době činnost jednotlivých oddílů skibobistů v České republice koordinuje Český svaz skibobistů "ČSSB", který je též jedním z více než 20-ti členů "FISB".

Od roku 1974 naši závodníci začali získávat medaile na významných mezinárodních závodech. První medaili v historii československého skibobového sportu získal na mistrovství Evropy v roce 1974 Leon Jakimič. Prvním našim mistrem Evropy se stal v roce 1976 Jiří Moulis. V letech 1978 - 1983 mezi ženami kralovala Alena Hrbková, rozená Hanousková, která ve své sportovní kariéře vybojovala na MS a ME celkem 22 medailí. Nejúspěšnějším závodníkem všech dob v jízdě na skibobech se v celosvětovém měřítku stala Irena Francová - Dohnálková, která získala neuvěřitelných 29 titulů mistryně světa v jízdě na skibobech. V současné době zaujímají čeští závodníci trvale místo na špici v silné konkurenci závodníků - skibobistů.

Nejbližší akce

11
led
Deštné v Orlických horách
Datum 11. leden 2019
Závody Českého poháru a Mistrovství České republiky v jízdě na skibobech.

Tečku za skibobovou sezonou udělal větrný domácí šampionát

Deštné v Orlických horách - Letošní skibobová sezona vyvrcholila o víkendu mistrovstvím České republiky.

V sobotu se rozdaly medialové kolekce v Super-G a obřím slalomu, nedělní slalom pořadatelé z bezpečnostních důvodů zrušili, protože silný vítr na závodní sjezdovku deštenského Skicentra vyvracel stromy. Konečné pořadí letošního Českého poháru tak určily pouhé dva závody domácího šampionátu.

Mezi ženami potvrdila úlohu největší favoritky čerstvá vítězka celkového pořadí Světového poháru Stanislava Preclíková ze Skibob klubu Dobruška, která ovládla jak obří slalom, tak Super-G. V obou případech před svými oddílovými kolegyněmi Kristýnou Harnachovou a Gabrielou Jaškovou.

Číst dál...

Skibobisté budou o víkendu v Deštném bojovat o domácí mistrovské tituly

Deštné v Orlických horách - Po úspěšném vystoupení na nedávném mistrovství světa v německém Lenggries a finálovém podniku Světového poháru v rakouském Nassfeldu se čeští skibobisté letos poprvé představí v domácím prostředí.

Tečku za letošní skibobovou sezonou udělá mistrovství České republiky v jízdě na skibobech v Deštném v Orlických horách. Na závodní sjezdovce se bude bojovat o tituly v Super-G, obřím slalomu a slalomu.

Číst dál...

Čiháček a Preclíková slaví pohárový triumf

Čeští reprezentanti dominovali letošnímu Světovému poháru v jízdě na skibobech.

Triumfem českých barev skončil letošní ročník Světového poháru v jízdě na skibobech. Finálový podnik v rakouském středisku Nassfeld potvrdil suverenitu našich reprezentantů.

Celkovým vítězem pohárového seriálu se stal Pavel Čiháček z TJ Sokol Deštné v Orlických horách, jenž ani jednou nechyběl na stupních vítězů. Z deseti závodů vyhrál osm, jednou dojel druhý a jednou třetí. Třicetiletý závodník tak korunoval vydařenou sezonu, v níž vedle celkového pohárového triumfu rovněž obhájil čtyři zlaté medailí z mistrovství světa. „Je to neskutečné. Těší mě, že jsem dokázal zopakovat výsledky z nadmíru vydařené loňské sezony. Obhájit vydobyté pozice bývá hodně těžké. Jsem rád, že se to podařilo,“ řekl spokojený Pavel Čiháček, jenž v závěrečném pohárovém podniku triumfoval ve slalomu a v Superkombinaci, v Super-G dojel druhý za vítězným Rakušanem Knaussem.