Skiboby, staré fotografiePrvní informace o skibobech a skibobovém sportu se datují do 19. století. Podle dochovaných patentových spisů z roku 1891 byl vynálezcem skibobu jistý američan J.C.Stevens. První veřejný závod v jízdě na skibobu (dřevěném) se konal v roce 1914 na ještědské sáňkařské dráze v Liberci, a to před zraky 25.000 lidí. V padesátých letech 20. století pak rakušan E. Brenter doplnil skibob lyžičkami, upevněnými k nohám jezdce. V dalších letech se již začaly stavět skiboby kovové.

Skiboby, staré  fotografieV roce 1961 byla v Insbrucku založena Mezinárodní federace skibobistů "FISB". Ta dnes sídlí v německém Mnichově. Od roku 1968 je oficiálně organizován skibobový sport v naší republice. V současné době činnost jednotlivých oddílů skibobistů v České republice koordinuje Český svaz skibobistů "ČSSB", který je též jedním z více než 30-ti členů Mezinárodní skibobové federace "FISB".

Od roku 1974 naši závodníci začali získávat medaile na významných mezinárodních závodech. První medaili v historii československého skibobového sportu získal na mistrovství Evropy v roce 1974 Leon Jakimič. Prvním našim mistrem Evropy se stal v roce 1976 Jiří Moulis. V letech 1978 - 1983 mezi ženami kralovala Alena Hrbková, rozená Hanousková, která ve své sportovní kariéře vybojovala na MS a ME celkem 22 medailí. Nejúspěšnějším závodníkem všech dob v jízdě na skibobech se v celosvětovém měřítku stala Irena Francová - Dohnálková, která získala neuvěřitelných 29 titulů mistryně světa v jízdě na skibobech. Totéž se později podařilo i Aleně Housové z Jablonce nad Jizerou. V současné době zaujímají čeští závodníci trvale místo na špici v silné konkurenci závodníků - skibobistů. Nejúspěšnějším závodníkem je již několik let Petr Čiháček z Dobrušky.