Deštné v Orlických horách - Skiboby na olympiádě? Prozatím určitě ne. Kdyby se tak stalo, pro Česko by to byla fantastická zpráva. Vždyť na mistrovství světa ve švýcarském Grächenu, které skončilo o víkendu, získalo neuvěřitelných 26 medailí! "Je to utopie. V žebříčku neolympijských sportů bychom si museli polepšit o 15 příček," poznamenal deštenský borec Stanislav Ježek.

Možná to nebude dlouho trvat a v Deštném přejmenují sjezdovky po místních skibobistech. David Krejčí i Stanislav Ježek by si to za své kralování na světovémšampionátu zasloužili.

V Grächenu se jelo pět disciplín a deštenští borci nezískali zlato jen v úvodním sjezdu. "Trochu mě to štve. Aspoň něco jsme ale nechali Moserovi," připomíná David Krejčí už 29. světový titul nedostižného Rakušana.

Čtyři zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile - takový poklad získala na MS dvojice z Deštného. "A mohlo to být ještě lepší. Čtvrté místo v superobřím slalomu mě zklamalo," litoval Krejčí.

Přestože mistrovství skončilo životním úspěchem Východočechů, před závody se netajili obavami. Neměli strach o svou formu, ale nelíbily se jim mírnější profily sjezdovek.

"Nejhorší to bylo ve sjezdu. Byl tři kilometry dlouhý se dvěma rovinkami. Bylo těžké dobře namazat," uvedl Krejčí, který musel na dva tituly mistra světa čekat až do posledního dne. "Jak já byl nervózní!" smál se.

To Ježek už měl tou dobou "vyděláno". Vždyť kraloval obřímu slalomu i super G. "Ale po sjezdu jsem byl z až pátého místa pořádně znechucený," řekl.

Do následujícího super G dal proto Ježek vše. "Jel jsem absolutně na krev. Víc už to nešlo," smál se borec, který získal titul i další den, "v obřím slalomu už jsem se vezl na vítězné vlně. Nevadila mi ani dost rozbitá trať."

Zřejmě se začíná psát nová skibobová historie. Dosud jako "černá ruka" řádil Moser. "Po sjezdu zářil jako sluníčko, ale postupně se mračil čím dál tím víc, " řekl Ježek.

Závěrečný den mistrovství patřil Krejčímu. Slalom se proměnil v divoké drama - vždyť Krejčí měl po prvním kole pouze dvousetinový náskok.

"A druhé kolo bylo ještě těžší. Jelo se ve vymletých korytech a raději jsem do toho nešel naplno," vzpomínal.

Nakonec to stačilo a Krejčí se stejně jako Ježek radoval z prvních dvou titulů mistra světa v kariéře. "Oslava přímo v dějišti byla z největších, jaké jsem kdy zažil," pronesl Ježek.

Skibobisté jsou pouze chudí příbuzní lyžařů i skokanů. Prémie za mistrovství světa jsou na první pohled slušné - 50 tisíc korun.
"Ale je to na celý český tým. Když se to rozpočítá, dělá to pár tisíc na hlavu," pokrčil rameny Krejčí.

"Přes zimu máme profesionální smlouvy, ale v létě se musíme v práci pořádně ohánět, abychom něco vydělali," doplnil ho Ježek.

Autor: Petr Záleský