Rychnovský deník - Rychnovsko - Vítězkou ankety Nejúspěšnější sportovec Rychnovska roku 2014 se stala česká reprezentantka v jízdě na skibobech Stanislava Preclíková. Členka dobrušského Skibob klubu v loňském roce získala titul domácí šampiónky ve slalomu a obřím slalomu a slavila zisk Českého poháru. Na mistrovství světa v Rakousku vybojovala dvakrát bronz (slalom, obří slalom).

MISTROVSKÝ TITUL ve slalomu získala suverénním způsobem Stanislava Preclíková ze Skibob klubu Dobruška. Autor: Vojtěch PodstavekNa bronzový stupeň vítězů vystoupila také v konečném hodnocení světového poháru.

Také na druhém místě v anketě skončil skibobista. Pavel Čiháček (TJ Sokol Deštné v Orlických horách) byl stříbrným a bronzovým medailistou na světovém šampionátu. Třetí příčka patří badmintonistovi Ondřeji Kopřivovi z TJ Sokol Dobruška, který vloni získal titul mistra České republiky ve čtyřhře a je stálým členem české reprezentace.

Čtenáři rozhodli o tom, že Hvězdou Deníku se stala talentovaná stolní tenistka Terezie Sazimová z SK Dobré.

Vítěznou korunu převzala skibobová královna

Česká reprezentantka v jízdě na skibobech Stanislava Preclíková ovládla anketu o Nejúspěšnějšího sportovce Rychnovska 2014

Rychnov n. K. Anketa - „Nejúspěšnější sportovec Rychnovska roku 2014" vyvrcholila včera slavnostním galavečerem ve velkém sále Pelclova divadla. Pomyslnou korunu pro sportovní královnu okresu převzala STANISLAVA PRECLÍKOVÁ, reprezentantka v jízdě na skibobech ze Skibob klubu Dobruška.

V minulých letech jste se umisťovala v této anketě mezi nejlepšími v mládežnických kategoriích. Nyní jste triumfovala mezi dospělými. Je to pro vás překvapení?

Je to pro mě milé překvapení. Jelikož jsem v této kategorii dá se říct „nováčkem", tak mě potěší každé ocenění mých výsledků a snahy.

V minulém roce jste dosáhla nejlepších výsledků mezi dospělými v kariéře. Medaile z mistrovství světa a stupně vítězů v celkovém hodnocení Světového poháru hovoří jasně. Jste s výsledky spokojená, nebo to mohlo být ještě lepší?

S loňskou sezonou, druhou mezi ženami, jsem velice spokojená, jelikož v té první se mně moc nevedlo. Většinu závodů se mi nepodařilo ani dokončit. Cíl loňské sezony byl jasný: dokončit všechny závody a samozřejmě s co nejlepším umístěním, což se mi povedlo.

Který závod se vám nejvíce vydařil?

Nejraději vzpomínám na závod Světového poháru v roce 2011, který se konal v Deštném v Orlických horách. V závěru pro mě závod nedopadl moc dobře, ale největší radost mi udělalo první kolo slalomu, kde jsem ještě jako juniorka zvládla překonat všechny ženy. Druhé kolo jsem bohužel nedokončila, ale to mi na radosti neubralo. (úsměv)

A naopak, na který byste chtěla zapomenout?

Asi nejméně vydařený závod ve své kariéře bych uvedla Mistrovství světa 2013. Byla to moje první sezona v ženách, a jelikož se mi v mládežnických kategoriích do té doby vedlo velice dobře, tak jsem očekávala, že vstup do žen nebude pro mě moc složitý. Spletla jsem se. (smích) Už od začátku sezony to nebylo ono, a vyvrcholilo to na světovém šampionátu, kde jsem dva ze tří závodů ani nedokončila a ve slalomu jsem se neumístila.

Vraťme se k vašim sportovním začátkům. Věnovala jste se i jiným sportům? Kdy jste poprvé usedla na skibob a co rozhodlo, že jste u tohoto odvětví zůstala?

K tomuto sportu jsem nahlídla již ve svých osmi letech díky starším sourozencům, kteří se mu již nějakou dobu věnovali. Většina dětí začínala nejprve s lyžemi, a až poté se dostali ke skibobům, což u mě bylo přesně naopak. Lyže mě moc nezajímaly a po vzoru mých sourozenců jsem se začala věnovat jízdě na skibobu. Díky podpoře mé rodiny a trenéra Karla Baláčka, který mi věnoval spoustu času a zabezpečil skvělé technické zázemí, jsem u tohoto sportu vydržela a jsem jim za to velmi vděčná.

Dálkově studujete na Univerzitě Hradec Králové finanční management. Zvládnout školu, práci, tréninky a závody je určitě náročné, že?

Loni jsem zkoušela skloubit denní studium na vysoké škole a do toho absolvovat všechny závody a tréninky, což bylo velice náročné a nakonec jsem musela přistoupit na variantu dálkového studia. Letošní sezona je první, kde ještě musím zakomponovat práci. Vůbec to není jednoduché, ale po domluvě se zaměstnavatelem jsem schopná absolvovat všechny zahraniční závody a většinu českých. S tréninky je to už horší, takže se musím spoléhat i na zkušenosti z předešlých let.

Další vaší sportovní láskou jsou koně. To zabere také hodně času…

Koně byli mojí láskou už od malička, a tak jsem nastoupila na střední školu se zaměřením právě na ně. Bohužel, po dokončení studia jsem se jim již nemohla plně věnovat. V současnosti, i když bych moc chtěla, už na ně nemám čas. Doufám, že se to do budoucna změní.

Pojďme zpět ke skibobům. Letošní sezonu jste zahájila vítězstvím ve slalomu na mistrovství ČR. Dobře jste si vedla i v úvodním podniku Světového poháru v rakouském Nassfeldu, kde jste o uplynulém víkendu obsadila dvě druhá a dvě třetí místa. Co k tomu dodat?

Mistrovský slalom se letos konal v Deštném v Orlických horách, což pro mě bylo naprosto ideální. Jelo se na kopci, na kterém trénuji a tak to pro mne bylo mnohem snazší než pro mé soupeřky. Jsem přesvědčená, že takový vstup do sezony silně ovlivnil i mé výsledky na SP v Nassfeldu, se kterými jsem nadmíru spokojená. Celým víkendem se nesla pozitivní atmosféra, které dopomohlo i perfektní počasí a celkové výsledky českého reprezentačního družstva.

Jaké cíle jste si před sezonou stanovila?

Umístit se v každém podniku Světového poháru a vybojovat co nejlepší umístění v celkovém hodnocení.

Vaši reprezentační kolegyni Alenu Housovou, která má na kontě 30 zlatých medailí z mistrovství a deset triumfů v celkovém hodnocení Světového poháru, asi budete těžko překonávat, že?

Zde se jedná zejména o dlouholeté zkušenosti. Alena je perfektní skibobistka, která se tomuto sportu věnuje již spoustu let a na jejích výsledcích je to samozřejmě vidět. Jsem velice ráda, že od ní mohu získávat tyto zkušenosti a doufám, že se mi v budoucnu bude dařit stejně tak.

Na slavnostním galavečeru převezme cenu pro sportovní osobnost Irena Francová-Dohnálková. Určitě jste měla možnost se s touto skibobovou legendou v minulosti potkat. Na co byste se jí zeptala dnes?

Když jsem s tímto sportem začínala, tak jsem měla možnost se paní Francovou-Dohnálkovou osobně setkat na několika trénincích, což mi do mých začátků mnoho přineslo. Určitě ji poprosím o pár rad, které by mi pomohly dosáhnout mých cílů.

Slavíte narozeniny první den v roce. Co jste si hlavně přála na prahu toho letošního?

Mým největším přáním bylo, abych dokázala dosáhnout co nejlepších výsledků ve skibobech a zároveň abych se mohla věnovat studiu. Oboje je pro mě velice důležité a tak budu velmi ráda, když se mi to podaří.

Hvězdou Deníku se stala stolní tenistka Terezie Sazimová

Výsledky ankety „Nejúspěšnější sportovec Rychnovska roku 2014" byly včera slavnostně vyhlášeny v rychnovském Pelclově divadle

DOSPĚLÍ JEDNOTLIVCI

1. Stanislava Preclíková skiboby Skibob klub Dobruška.

2. Pavel Čiháček skiboby TJ Sokol Deštné v O. h.

3. Ondřej Kopřiva badminton TJ Sokol Dobruška.

4. David Hořínek fotbal SK Albrechtice nad Orlicí.

5. Tomáš Leštínský orientační běh KOB Dobruška.

DOSPĚLÍ KOLEKTIVY

1. T. J. Sokol Dobruška národní házená tým žen.

2. SOOB Spartak Rychnov n. K. orientační běh smíšená štafeta ml. veteránů ve složení Libor Filip, Ivana Filipová, Jana Šklíbová a Jan Potštejnský.

3. SK Dobré stolní tenis extraligové družstvo ve složení Aneta Konečná, Daniela Rozínková, Ivana Pelcmanová, Kateřina Rozínková, trenér Jan Šplíchal.

ŽÁCI JEDNOTLIVCI

1. Dominik Harnach skiboby Skibob klub Dobruška.

2. Terezie Sazimová stolní tenis SK Dobré.

3. Jana Peterová orientační běh KOB Dobruška.

DOROST A JUNIOŘI JEDNOTLIVCI

1. Zuzana Holíková běh na lyžích SKI Skuhrov nad Bělou.

2. Kristýna Harnachová skiboby Skibob klub Dobruška.

3. Tomáš Klinský sjezdové lyžování TJ Sokol Deštné v Orlických horách.

MLÁDEŽ KOLEKTIVY

1. Klackaři Kostelec nad Orlicí softbal družstvo T-ballistů kategorie U10.

2. SKI Skuhrov nad Bělou běh na lyžích štafeta mladších dorostenek ve složení Zuzana Holíková, Petra Smažíková a Jitka Štefková.

3. SK Dobré stolní tenis družstvo dorostenek ve složení Kateřina Rozínková, Aneta Doucková a Monika Rozínková.

VETERÁNI NAD 40 LET

1. Martin Tribula skiboby Skibob klub Dobruška.

2. Jana Smutná orientační běh OB Vamberk.

3. Jana Trunečková skiboby Skibob klub Dobruška.

4. Bohumil Flegl skiboby Skibob klub Dobruška.

5. Libor Netopil orientační běh OB Vamberk.

TRENÉR- CVIČITEL-FUNKCIONÁŘ

Tomáš Erben volejbal VK AŠ Kvasiny.

Jiří Hloušek TJ Čermná nad Orlicí.

Radka Jakoubková sjezdové lyžování TJ Sokol Deštné v Orlických horách.

Ivan Koláčný předseda TJ Dobruška a futsalového oddílu FCS Dobruška.

Rudolf Štěpánek orientační běh OB Spartak Rychnov nad Kněžnou.

HVĚZDA DENÍKU

Terezie Sazimová stolní tenis SK Dobré.

CENA PRO STAROSTU

Jiří Mazúch starosta Vamberka v letech 1998 - 2014

CENA FAIR PLAY

Markéta Vandasová orientační běh OB Vamberk.

POŘADATEL AKCE

SKI Skuhrov nad Bělou za pořádání Orlického maratonu v běhu na lyžích.

SPORTOVNÍ OSOBNOST

Irena Francová-Dohnálková rodačka z Rychnova nad Kněžnou, bývalá závodnice Sokola Deštné v Orlických horách a reprezentantka v jízdě na skibobech.

ZVLÁŠTNÍ CENA OS ČUS RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Mezinárodní volejbalové utkání reprezentací České republiky a Japonska, které se uskutečnilo v Rychnově n. K.
včera 10:00

Autor: Leoš Dragúň