Dobruška/Deštné - 25.1.2009 6:30 - Rychnovský deník - Ve dvacetičlenné české výpravě na malém mistrovství světa skibobistů bylo dvanáct jezdců z Rychnovska

Převážnou část české výpravy na takzvaném malém mistrovství světa v jízdě na skibobech v německém Bischofmaisu tvořili jezdci z dvou oddílů rychnovského okresu. Z dobrušského Skibob klubu se na start všech mládežnických a seniorských kategorií postavilo devět jezdců, z TJ Sokol Deštné v Orlických horách další tři.

„V dějišti šampionátu jsme se museli potýkat s řadou problémů. Zaskočila nás především nemožnost trénovat na závodní sjezdovce, což se projevilo na výrazně nižším zisku medailí oproti loňskému šampionátu u nás v Deštném,“ uvedl předseda Skibob klubu Dobruška Karel Baláček, který v Německu působil v roli trenéra českého národního týmu.

Z mladých českých závodníků se na stupně vítězů dokázali probojovat dobrušská mladší žákyně Pavlína Tojnarová (čtyřikrát stříbrná), juniorka z Deštného Aneta Havlíčková (třikrát bronz a stříbro) a starší žák Jan Flegl (SK Dobruška, dvakrát bronz a stříbro). Smůlu mírou vrchovatou si v Bischofmaisu vybrala vloni mimořádně úspěšná Stanislava Preclíková (SK Dobruška), která po přechodu mezi juniorky skončila ve všech čtyřech disciplínách těsně pod stupni vítězů na nepopulárním „bramborovém“ čtvrtém místě.

V seniorských kategoriích byla suverénní zkušená dobrušská skibobistka Jana Trunečková, která před sebe ani v jedné z kvarteta disciplín (super-G, obří slalom, slalom a kombinace) nikoho nepustila a odvezla si domů kompletní sbírku čtyř zlatých medailí. Stejný brilantní kousek se povedl i jabloneckému Pavlu Hlaváčovi.

O největší senzaci světového šampionátu se pak postaral Petr Kaufman z Deštného. Ve slalomu dokázal porazit jinak suverénního Švýcara Alberta Risiho, který po chybě na zledovatělé trati havaroval, zranil se a závod nedokončil.

(six)