Gaal/Rychnovsko - Rychnovský Deník - Jezdci z Rychnovska vévodili medailovým úspěchům české reprezentace na „malém“ světovém šampionátu

MS Gaal 2010, foto Skibob klub DobruškaČeští skibobisté trvale patří ke světové elitě. Potvrdilo se to i na posledním „malém“ mistrovství světa. V rakouském Gaalu bojovali o cenné medaile žáci, juniorky a senioři. V pozici reprezentačního šéftrenéra vedl českou výpravu předseda dobrušského Skibob Klubu KAREL BALÁČEK.

Pochlubte se. Kolik jste si z Rakouska přivezli cenných kovů tentokrát?

Devětatřicet.

Můžete být konkrétní?
Šestnáct nejcennějších medailí, čtrnáct bylo ze stříbra a devět z bronzu. Nejúspěšnější ovšem byli domácí skibobisté. Jejich medailová sbírka čítala jednaosmdesát cenných kovů.
Charakterizujte stručně letošní malý šampionát
Byl velmi náročný. Zejména pro jezdce z Orlických hor, kteří se museli vypořádat s těžkou sjezdovkou. Byla dlouhá s velkým převýšením.

Souboje o medaile z pohledu české výpravy začaly velmi radostně...
Ano. Hned v úvodním slalomu nás příjemně šokovaly juniorky. Zlato vybojovala dobrušská závodnice Stanislava Preclíková a společně s ní se na stupně vítězů postavily dvě jezdkyně z Deštného – stříbrná Aneta Havlíčková a bronzová Karolína Podraská. V českém táboře ještě zcela nedozněla radost, když se s posledním startovním číslem vydala na trať žákyně Gabriela Jašková z Dobrušky. V cíli překonala časy všech soupeřek, takže jásot celé české výpravy mohl vypuknout nanovo.

Mládežnické medaile nebyly ve slalomu jediné...
V kategorii seniorek jsme od Jany Trunečkové z našeho Skibob klubu zisk medaile tradičně očekávali. Těšila se z té nejcennější. Deštivý den rozzářil mezi seniory Trunečkové oddílový kolegy Bohumil Flegl, který si v prvním kole zajistil dostatečný náskok. Ve druhém ho už jen kontroloval. Škoda, že Martinovi Tribunovi unikla slalomová medaile o pouhých šestatřicet setin sekundy.

Sečteno, podtrženo – úvodní den jste nasbírali čtyři zlaté medaile. Druhý den vám domácí Rakušané určitě chystali odvetu. Jak se vyvíjel závod v obřím slalomu?
Ráno vysvitlo sluníčko, z něhož se dvojnásob těšily především naše juniorky. Podařil se jim husarský kousek. Navlas zopakovaly zisk kompletní sady medailí ve stejném pořadí. Karolína Podraská uhájila bronz před Rakušankou Hartlovou o pouhé čtyři setiny vteřiny.

Jak se vedlo nejmladším?

Gabriela Jašková potvrdila, že výsledek ze slalomu nebyl náhodný. Opět před sebe nikoho nepustila a převzala druhou zlatou medaili. Další dobrušská žákyně Kristýna Harnachová dojela čtvrtá. Její oddílový kolegy Jan Flegl v kategorii žáků porazil o pouhých osm setin sekundy Rakušana Kniegera a po čtvrtém místě ze slalomu slavil mistrovský titul.

A co senioři?

Trunečková s Fleglem zopakovali nejrychlejší jízdy ze slalomu a opět se postavili na nejvyšší stupínek. Na stupně se bohužel opět jen těsně neprosadil Martin Tribula. Tentokrát za bronzovou medailí zaostal jen o šest setin sekundy.

Šampionát zakončila nejrychlejší skibobová disciplína Super-G, která obvykle nejvíce sedí skibobistům z Alp. Jak si vedli naši?

Juniorky v Gaalu jezdily ve velké pohodě, takže se dokázaly prosadit i v rychlostním závodě. Vítězná Havlíčková si vyměnila pořadí s Preclíkovou. Žákyně Jašková skončila bronzová za Kniegerovou ze Salzburgu a jabloneckou Eliškou Vránovou. Harnachová skončila šestá. Mezi žáky dojel Dominik Harnach pátý. Flegl skončil v polovině tratě. Naše nejzkušenější skibobistka Trunečková opět nedala soupeřkám šanci. V seniorské kategorii S2 Jiří Janata vrátil porážku stříbrnému Bohumilu Fleglovi.

Konečný medailový zisk české výpravy zkompletovaly cenné kovy z kombinace. Můžete dokončit jejich výčet?
Juniorky: Preclíková - zlato, Havlíčková – stříbro. Žákyně Jašková o 40 setin stříbrná. Seniorka Trunečková získala čtvrté zlato a stala se nejúspěšnější účastnicí světového šampionátu. Ze třetího zlata se těšil Bohumil Flegl a cenného kovu v podobě kombinačního bronzu se nakonec dočkal i Martin Tribula.

Ze skvělého medailového výčtu se už trochu točí hlava. Přesto – můžete zrekapitulovat, jakým způsobem se na rýžování cenných kovů v Gaalu českou výpravou podíleli skibobisté s Orlických hor?

Ze šestnácti zlatých medailí přivezli jezdci z Dobrušky a Deštného patnáct. Na čtrnácti stříbrných se podíleli téměř z poloviny – vybojovali jich šest. A z devíti bronzových putovalo na Rychnovsko pět. Navíc vamberská Kateřina Konečná, která obléká dres AGES Prostějov byla v kategorii S1 čtyřikrát stříbrná.

Autor: Miroslav Sixta