Trenér českých skibobistů Pavel Hlaváč je s vystoupením na MS v Deštném spokojen

HlavacDSC_8180Deštné v Orlických horách – Celkem sedm medailí, z toho tři zlaté, vybojovali na mistrovství světa v jízdě na skibobech čeští reprezentanti. „Vzhledem k současné situaci ve skibobovém sportu panuje s dosaženými výsledky spokojenost,“ řekl bezprostředně po skončení první části světového šampionátu reprezentační trenér PAVEL HLAVÁČ (na snímku).

Už před zahájením šampionátu bylo zřejmé, že zopakovat zisk devatenácti cenných kovů z loňského mistrovství světa nebude reálné. Souhlasíte?
Pro mě jako trenéra po loňských historických úspěších bylo těžké se srovnat s letošním handicapem neúčasti Kláry Hofmanové, která v Nauders  získala tři stříbrné a jednu zlatou medaili. Společně s Alenou Housovou si rozdělily všech osm nejcennějších medailí – čtyři zlaté i stříbrné. Bylo předem jisté, že medailový výpadek bude  citelný. Je jasné, že tyto dvě reprezentantky nemají v týmu nikoho třetího, kdo by jezdil srovnatelné výsledky a bojoval o stupně vítězů. Ostatní děvčata jsou ještě mladá a bez větších zkušeností.

Český prapor držela nejvýše podle očekávání Alena Housová, která si suverénně poradila s konkurencí rakouských závodnic.
Alena získala dva tituly, ale stoprocentně to od ní nikdo nemohl očekávat. Letoš totiž  ještě nepředvedla žádný super výsledek. Dosavadní výkony byly to z její strany „jen dobré“. Deštenský kopec ji však sedí a vyhovovaly ji i podmínky, za kterých se mistrovství jelo. Určitě tady jednoznačně zhodnotila své bohaté zkušenosti.

A co muži?

Abych řekl úplnou pravdu, tak mě překvapil výpadek Davida Krejčího, který úvodní obří slalom nedojel pro závadu na skibobu a nedělní slalom nemohl absolvovat z technických důvodů. Na jeho medailový zisk jsme hlavně sázeli. Naopak velmi mile překvapil Pavel Čiháček a stejně tak zkušený Dušan Kudrnovský, který sice nemá tolik možností trénovat, ale využil obrovských zkušeností. Na šampionátu kromě Rakušana Mosera nebyl vyzrálejší skibobista.
Kudrnovský po stříbru v obřím slalomu sahal po medaili i ve slalomu, ale čtyři branky před cílem vypadl. Jeho výkony byly obdivuhodné.
Jel absolutně nadoraz. Po prvním kole prohlásil, že nic jiného než titul ho nezajímá. Podle toho zvolil taktiku a jel s maximálním rizikem. Bohužel vypadl, ale to patří k závodění. Srdce závodníka však stále má.

Medailovou sbírku rozšířili junioři o dvě stříbra. Čekal jste víc?
Myslím si, že trošičku zůstali za očekáváním. Doufal jsem, že se Fedorkovi a Fleglovi podaří být v obou závodech na stupních vítězů. Bohužel každý z nich měl jeden výpadek, což se samozřejmě může stát. Svým způsobem se zastoupili a oba vybojovali stříbrnou medaili. Každý den jsme měli zastoupení na stupních vítězů, čehož si cením. Naše tréninkové možnosti oproti rakouským juniorům jsou nesrovnatelné.
Ještě vás čeká druhá část mistrovství světa. Super obří slalom se pojede v rámci finále Světového poháru v rakouském Aigenu. V sázce jsou samozřejmě ještě medailové sady za kombinaci. Jak vidíte  vyhlídky českých reprezentantů?
Myslím si,  že Housová může v této formě vyhrát i super obří slalom, i když v této disciplíně má vůči rakouským soupeřkám velký váhový handicap. Super-G bych měl stavět já a udělám maximum, aby vyhovovala našim závodníkům. Bylo by pro mne zklamáním, kdyby nevyhrála kombinaci. Při tak velkém náskoku a zkušenostech by ji titul uniknout neměl.

To samé platí i o Čiháčkovi, že?
Přesně tak. Super obří slalom je Čiháčkova oblíbená disciplína. Bude to stejně vyrovnané jako v Deštném, kdy na titul po prvním kole mohlo pomýšlet pět závodníků. Věřím, že v Aigenu navážeme na výkony z domácí sjezdovky a ještě rozšíříme medailové zisky.

LEOŠ DRAGÚŇ - DENÍK