V krkonošských Pasekách se koná o víkendu finále Světového poháru v jízdě na skibobech. | Foto: archiv

Východní Čechy/ Jablonec nad Jizerou - Světový pohár v jízdě na skibobech vyvrcholil první březnový víkend finálovým podnikem v Jablonci nad Jizerou.
Závěrečné dva obří slalomy v areálu Paseky určily konečné pohárové pořadí.

Pozici světové jedničky potvrdila česká reprezentantka Stanislava Preclíková ze Skibob klubu Dobruška. K obhajobě pohárového triumfu ji stačilo první a čtvrté místo v závěrečných obřích slalomech. Se ztrátou devíti bodů skončila druhá její reprezentační kolegyně Aneta Havlíčková z TJ Sokol Deštné v Orlických horách, která na Pasekách dojela druhá a třetí. Stejná umístění vybojovala Rakušanka Lisa Zaffová, která se společně se Silvií Steiningerovou z Německa podělila o konečné třetí místo. Gabriela Jašková ze Skibob klubu Dobruška se blýskla vítězstvím v posledním závodě a celkově skončila pátá.

Světový pohár

Konečné pořadí SP skibobistů:
Muži: 1. Knauss (Rak.) 205, 2. Čiháček (ČR/TJ Sokol Deštné v O. h.) 195, 3. Harnach (Skibob klub Dobruška) 126, 4. Achleitner (Rak.) 117, 5. Pavlíček 117, 6. P. Hlaváč, … 9. Housa (všichni ČR/TJ Sokol Jablonec n. J.),… 11. Pásler (ČR/TJ Sokol Deštné v O. h) 47,… 14. Baláček (ČR/Skibob klub Dobruška) 30 bodů.
Ženy: 1. Preclíková (ČR/Skibob klub Dobruška) 129, 2. Havlíčková (ČR/TJ Sokol Deštné v O. h.) 120, 3. Zaffová (Rak.) a Steiningerová (Něm.) 71, 5. Jašková (Skibob klub Dobruška) 61, 6. Gruberová (Rak.) 52 bodů.

Rakušan odolal

Mezi muži se z celkového prvenství radoval Rakušan Joachim Knauss, který odolal tlaku Pavla Čiháčka z TJ Sokol Deštné v Orlických horách. Obhájce titulu sice vyhrál oba závěrečné obří slalomy, ale ani to nestačilo. Padesátibodovou ztrátu, kterou nabral z důvodu neúčasti v úvodním podniku SP ve Francii, se mu nepodařilo vymazat. Český skibobista mocně finišoval, když z osmi závodů vyhrál sedm a jednou dojel druhý, ale ani to nestačilo. Dominik Harnach ze Skibob klubu Dobrušku obhájil loňské celkové třetí místo a potvrdil, že patří k největším českým nadějím. Úspěšné pohárové vystoupení našich barev podtrhli pátý Ondřej Pavlíček a šestý Pavel Hlaváč z TJ Sokol Jablonec nad Jizerou.
Vrchol sezony

Domácí skibobová sezona vyvrcholí v sobotu 16. března v Deštném v Orlických horách, kde se uskuteční Mistrovství České republiky ve slalomu. Pořadatelé ze Skibob klubu Dobruška přivítají na závodní sjezdovce kompletní domácí startovní pole včetně reprezentantů, pro které to bude poslední prověrka před mistrovstvím světa v rakouském Nassfeldu (21. - 24. března).