Český reprezentant Pavel Čiháček z TJ Sokol Deštné v Orlických horách během mistrovství světa v jízdě na skibobech ve všech disciplínách nenašel přemožitele. Foto: © PHOTO PLOHERychnov nad Kněžnou /ROZHOVOR/ - Skibobista Pavel Čiháček byl vyhlášen novým králem sportu na Rychnovsku. Český reprezentant Pavel Čiháček (TJ Sokol Deštné v Orlických horách) se v minulém roce zapsal do historie skibobového sportu, když na mistrovství světa ve švýcarském Grächenu získal čtyři zlaté medaile a navíc ovládl celkové pořadí Světového poháru. Tyto výsledky mu zaručily titul „Nejlepšího sportovce Rychnovska roku 2017“.

Po dvou druhých místech z let 2013 a 2014 slavíte premiérové celkové prvenství v populární anketě. Očekával jste, že vystoupíte na trůn pro nejlepšího sportovce Rychnovska?
Mám za sebou mimořádně úspěšnou sezonu. Musím říct, že jsem v prvenství v anketě tajně doufal. Jsem moc rád, že to vyšlo, i z jiného hlediska. V roce 2014 mi můj kolega David Krejčí říkal, „že anketu nikdy ani vyhrát nemůžu, že na to nejsem dost pěknej kluk“. Takže to beru i tak, že jsem asi konečně dorostl do krásy. (smích)

Pojďme se vrátit ke světovému šampionátu, kde jste vybojoval ceněný Grand Slam. Jak s odstupem vzpomínáte na zisk čtyř zlatých medailí?
Jsou to neobyčejně krásné vzpomínky. Když si s odstupem vybavuji poslední závod v Grächenu, který byl pro mě zvlášť těžký a výsledkově velmi těsný, jeho atmosféru a čekání na soupeře v cíli, stále mi trochu běhá mráz po zádech. Jsem nesmírně vděčný, že to vyšlo.

Podobný „kousek“ se v minulosti podařil jen Moserovi z Rakouska a deštenskému parťákovi Davidovi Krejčímu. Dostal jste se do dobré společnosti, že?
Řekl bych, že tito dva lidé vždy měli a stále mají velký vliv na moji kariéru. Od Davida jsem toho v mládí velkou spoustu okoukal, můj styl jízdy se jeho stylu dost podobá. Rozumíme si taky v osobním životě, jezdíme společně v létě na dovolenou, je to skvělý kámoš. Markus je aktuálně můj trenér a přináší mi zase jiné poznatky, úměrné k mému věku a skibobovým zkušenostem. Mám velké štěstí, že jsem mohl sportovně vyrůstat po boku takovýchto skibobových legend. Mělo a stále to má velký vliv na moje současné úspěchy.

Výbornou formu jste potvrdil i v seriálu Světového poháru. Ze čtrnácti závodů jste vyhrál devět a slavil premiérový celkový triumf. Vaše dominance byla takřka drtivá…
Před sezónou 2017 jsme si sedli s panem Luštincem a vymýšleli jsme, jak upravit skibobové lyže pro můj silový styl. Vyrobil mi lyže na míru a ohromně mi to prospělo. Vím přesně, jak se nový materiál za určitých podmínek chová a podle toho kombinuji lyže pro závod, to je můj současný klíč k úspěchu.

Loňská sezona byla výjimečně úspěšná. Dají se dosažené výsledky zopakovat? Jaké plány máte pro letošek?
Především zůstat fit a zdravý. Od mé poslední operace kolene uplynuly tři roky a vše konečně funguje jak má. Všechno je to podpořeno tréninkem na kole a v posilovně. Takže pokud vše klapne, myslím, že mám šance medaile obhájit.

Vstup do letošní sezony se vám opět vydařil na jedničku. V prvním pohárovém podniku v rakouském Kleinlobmingu jste vyhrál slalom a paralelní slalom. Spokojenost, že?
Nad míru. V Kleinlobmingu bylo hodně tvrdo, ledovatou trať mám osobně nejradši. V místech, kde mají konkurenti problémy vím, že mě Lusti podrží. Pokud má sportovec jistotu v materiálu, přispívá to k jeho psychické pohodě. A pokud má sportovec pohodu v hlavě, úspěch přijde sám.

Za několik dnů začnou Zimní olympijské hry. Nemrzí vás, že skiboby nejsou zařazeny do programu? Naděje na zisk cenných kovů pro české barvy by se hned výrazně zvýšily…
Je velká škoda, že se to před nějakými třiceti lety nepodařilo prosadit jako olympijský sport. Celé skiboby by se jistě ubíraly jiným směrem. Je to krásný sport, dobře se na to dívá, v olympijském programu by se skiboby, na rozdíl od některých sportů, určitě neztratily.

Budete sledovat dění v Pchjongčchangu? Na co se nejvíce těšíte?
Nejvíce se těším se na biatlonisty, sjezdové lyžování a na hokejový turnaj.

Tipněte počet medailí, které získá česká výprava. Komu z našich sportovců nejvíce věříte?
Myslím, že česká výprava si svými úspěchy na posledních OH v Soči nastavila laťku hodně vysoko, ale i letošní výprava je hodně silná. Věřím snowboardistkám. Eva Samková ve snowboardcrossu a Ester Ledecké v paralelu. Ester Ledecká je pojem i v Rakousku díky jejím úspěchům v alpském lyžování. Těším se na její účinkování ve dvou sportovních odvětvích. Tipuji šest medailí, z toho dvě zlaté.

Již několik let žijete, pracujete a trénujete v rakouském Zell am See. Asi budete s rakouskou přítelkyní sledovat i výkony reprezentantů našich jižních sousedů…
Máme v tom smyslu doma trochu rivalitu. Fandím samozřejmě i rakouským sportovcům, ale moc mě těší, když má Česko více medailí než naši sousedi. Rakušané hodně spoléhají na sjezdové lyžování a jejich boha Marcela Hirschera, k němu mám i já hodně blízko.

V době vyhlášení ankety „Nejúspěšnější sportovec Rychnovska roku 2017“ budete ve Francii bojovat o body do Světového poháru. Co byste jako nový „král“ vzkázal a popřál všem oceněným sportovcům?
Především chci poděkovat rodině za jejich podporu. Oceněným sportovcům na dálku srdečně gratuluji k jejich úspěchům a přeji jim úspěšnou nadcházející sezónu. Snad se za rok při anketě opět uvidíme, alespoň já pro to udělám maximum.

Autor: Leoš Dragúň
Zdroj: https://rychnovsky.denik.cz/ostatni_region/pokud-je-pohoda-v-hlave-uspech-prijde-sam-20180203.html