Hradecký deník - 7.12.2006 - Začátek letošní sezony zimních sportů je nejhorší za mnoho posledních let. Kvůli nedostatku sněhu v celé Evropě byly zrušeny nebo přeloženy již desítky závodů. Výjimkou nejsou skibobisté, kteří museli odložit start letošní sezony. Úvodní podnik Světového poháru v rakouském Puchenstubenu, plánovaný na nadcházející víkend, byl kvůli nedostatku sněhu zrušen. Velký otazník visí nad dalším pohárovým podnikem v Seefeldu (16. a 17. prosince). "O jeho uspořádání se rozhodne v nejbližších dnech. Předpověď počasí však moc nadějí nedává. Závodní kalendář tak dostává první trhliny, hledat náhradní termíny bude velmi obtížné," řekl reprezentační trenér Pavel Hlaváč.
Tým je beze změn

České reprezentační družstvo nedoznalo oproti minulé sezoně žádných změn. Tvoří je ženy Alena Housová, Petra Poláková a Klára Hofmanová (všechny TJ Sokol Jablonec nad Jizerou), muži David Krejčí, Stanislav Ježek, Pavel Čiháček, Aleš Houser (všichni TJ Sokol Deštné v Orlických horách), Štěpán Hlaváč, Ondřej Pavlíček, Jakub Fedorko (všichni TJ Sokol Jablonec nad Jizerou), Aleš Housa (USK Praha) a junior Jakub Ježek (TJ Sokol Jablonec nad Jizerou). Běhen přípravy absolvovali reprezentanti soustředění na ledovci v Kaprunu.

"Počasí nám přálo napůl, ale udělali jsme v rámci možností maximum. Bohužel, v současné době se připravujeme na suchu a čekáme na první sníh," sdělil Pavel Hlaváč.
Cílem obhajoba

Světový pohár v jízdě na skibobech tradičně zavítá na české sjezdovky. Letos by měli závodníci bojovat o body v Jablonci nad Jizerou (13. a 14. ledna) a v Liberci (17. a 18. února). Světový šampionát bude od 4. do 10. března 2007 hostit rakouský Aigen-Hochficht. Pohárové finále se uskuteční na přelomu března a dubna v Bad Hofgasteinu.

Celkové prvenství ve Světovém poháru budou obhajovat čeští závodníci - Alena Housová (vyhrála minulých pět ročníků za sebou) a Stanislav Ježek, který loni zvítězil o pouhý bod před svým reprezentačním a oddílovým kolegou Davidem Krejčím. Na nového vítěze čeká i Evropský pohár juniorů, protože loňský suverén Pavel Čiháček přestoupil do mužské kategorie. "Naším cílem je obhajoba loňských výsledků, které byly vskutku špičkové. Věřím, že dohoníme sněhové manko a prosadíme se v konkurenci rakouských a švýcarských závodníků," uvedl Pavel Hlaváč.
"Malé" MS opět u nás

Po třech letech se v Orlických horách uskuteční vrcholná skibobová akce - mistrovství světa žáků, juniorek a seniorů. Centrem tohoto šampionátu, který se uskuteční ve dnech 21. až 25. února 2007, budou stejně jako v roce 2004 Dobruška a Deštné v Orlických horách. O medaile budou skibobisté bojovat na sjezdovkách společnosti Sportprofi. Město F. L. Věka pak bude centrem veškerého dalšího dění. Na dobrušském náměstí bude MS slavnostně zahájeno a budou se zde konat předávací ceremoniály.

"Mezinárodní skibobová federace po dobrých zkušenostech z roku 2004 požádala náš svaz, aby podnik uspořádal. Výkonný výbor pověřil technickým provedením "malého" mistrovství Skibob klub Dobruška, který má s pořádáním vrcholných akcí řadu zkušeností," informoval předseda Českého svazu skibobistů Petr Tojnar, jenž byl na letošním kongresu FISB v rakouském Schärdingu opětovně zvolen na další tři roky místopředsedou Mezinárodní skibobové federace a v nedávných volbách se stal novým starostou Dobrušky.

LEOŠ DRAGÚŇ