Deštné v Orlických horách - Světový pohár v jízdě na skibobech odstartoval úvodním podnikem v Deštném. Seriály Světového poháru dospělých Evropského poháru juniorů v jízdě na skibobech zahájily o víkendu prvním dílem.Na závodní sjezdovce deštenského Skicentra bojovali nejlepší skibobisté  o první pohárové body ve slalomu a obřím slalomu.

Čeští reprezentanti vybojovali celkem pět medailových umístění, ale na nejvyšší příčky nedosáhli. Trenér Pavel Hlaváč se musel obejít bez nemocných opor Aleny Housové, Kláry Hofmanové (obě TJ Sokol Jablonec n. J.) a rovněž trojnásobného loňského mistra světa Pavla Čiháčka (TJ Sokol Deštné v O. h.), přesto byl s výsledky spokojený. „Úvod sezony se vydařil. I bez několika opor jsme se dokázali ve všech kategoriích dostat na stupně vítězů. Věřím, že v kompletním složení to bude ještě lepší," sdělil po závodech Pavel Hlaváč.
Vítězný obhájce

Mezi muži dvakrát triumfoval Rakušan Gerhard Hauer, který úspěšně vykročil za obhajobou celkového prvenství ve Světovém poháru. Při neúčasti Pavla Čiháčka držel český prapor podle očekávání  nejvýše domácí David Krejčí, který po bronzu v obřím slalomu vybojoval stříbro ve slalomu. Zdatně mu sekundoval zkušený Aleš Housa ze Sokola Jablonec nad Jizerou, jenž skončil v obřím slalomu na výborném druhém místě. „Krejčí na domácím svahu potvrdil vysokou kvalitu. Housa mě mile překvapil a jsem rád, že jsem ho přemluvil, aby ještě reprezentoval," uvedl na adresu našich medailistů reprezentační trenér.
Bronz Preclíkové

Rovněž v ženské kategorii vyhrála úvodní obří slalom obhájkyně loňského prvenství Lisa Zaffová z RakouskaRovněž v ženské kategorii vyhrála úvodní obří slalom obhájkyně loňského prvenství Lisa Zaffová z Rakouska, která ve slalomu přidala třetí místo. Z českých reprezentantek si nejlépe vedla Stanislava Preclíková ze Skibob klubu Dobruška. V obřím slalomu dojela třetí a patřila k velkým favoritkám nedělního slalomu. Bohužel, nedokončila první kolo. „Je to velká škoda. Věřil jsem, že využije svých znalostí místní sjezdovky a vyhraje. Ale psychicky to neunesla a vypadla. Loni byla ještě věkově mezi juniorkami a chybí ji ještě větší zkušenosti. Předpoklady k dalšímu růstu rozhodně má," poznamenal Pavel Hlaváč.
Rakouský talent

O největší vzrušení se však při sobotním obřím slalomu postaral vynikajícím výkonem rakouský junior Thomas Knieger, jenž vyhrál závod Evropského poháru, ale jeho čas by stačil na triumf mezi muži! Zdá se, že v Rakousku roste velký talent.

Další závod Světového poháru skibobistů se uskuteční již nadcházející víkend (19. a 20. ledna) v rakouském Neukirchenu, kam byl přeložen z Salzstieglu.

Autor: Leoš Dragúň