Irena Francová-Dohnálková, mnohonásobná mistryně světa v jízdě na skibobech. Autor: Pavel ŠtěpánDeštné v Orlických horách – Rychnovský deník - 07.01.2010 06:16 - Ve středu uplynulo přesně deset let ode dne, kdy oznámila ukončení sportovní kariér. Za třináct let v reprezentačním dresu nasbírala česká skibobistka Irena Francová–Dohnálková (narozena 4. ledna 1970) pětadvacet titulů ze světových šampionátů a stala se nejúspěšnější závodnicí v historii českého skibobu.
S reprezentací se členka Tělocvičné jednoty Sokol Deštné v Orlických horách dva dny po svých třicátých narozeninách musela rozloučit. Přetrvávající zdravotní problémy s páteří a klouby ji už na zasněžené svahy nepustily.

„Za třináct let v reprezentaci dostalo moje tělo pořádně zabrat a ten, kdo něco podobného zažil, ví, o čem mluvím,“ říkala tehdy. „Hodně mi v té době pomohl manžel, především psychicky.“ Po něm Francová nosí od roku 1999 nové příjmení Dohnálková.

Mnohonásobná světová šampionka věřila, že skiboby mají šanci se i v současné době prosazovat v tvrdé konkurenci tradičních i nově vznikajících zimních sportů. „Asi nikdy nebudou disponovat tak masovou členskou základnou jako lyžaři nebo snowboardisté, ale určitě zásadně nesouhlasím s podobnými názory, že skiboby nemají šanci,“ tvrdila skibobová rekordmanka.
Irena Francová–Dohnálková se po ukončení výjimečně úspěšné sportovní kariéry věnovala výchově mladých skibobistů v roli trenérky.

Nekorunovaná královna skibobového sportu v pondělí oslavila kulaté jubileum. K dlouhé řadě gratulantů se připojuje i redakce Rychnovského deníku.