Olešnice v Orlických horách hostila naši juniorskou a žákovskou reprezentaci mladých skibobistů, kteří se zde připravovali na novou zimní sezónu.

Mladí skibobisté na travních skibobech. FOTO: Jana Melicharová„Pro pravidelné letní soustředění našich mladých reprezentantů ve skibobech jsme si vybrali chatu Čihalku v Olešnici v Orlických horách. Zde jsme strávili šest dní tvrdou přípravou na novou sezónu. Dostali jsme se dokonce i na skiboby, ale ty travní, které můžeme k tréninku využívat,“ řekl Karel Baláček, trenér žákovské a juniorské skibobové reprezentace.

A tak ve dnech 7. až 12. srpna dostávalo 12 mladých lidí řádně „do těla“. Mladí reprezentanti absolvovali test fyzické zdatnosti, posilovací cviky, jízda na kole, běh do kopce na čas, horolezecký výcvik a ladění samotné techniky jízdy na travních skibobech.

„Základ naší juniorské reprezentace tvoří hlavně skibobisté ze Skibob klubu Dobruška, ale tohoto soustředění se také zúčastnili mladí reprezentanti z Jílového u Prahy a Komexu Praha,“ dodal Karel Baláček.

Pro skibobové naděje byl asi nejtěžší test fyzické zdatnosti, který musí absolvovat všichni sportovci. Obsahuje sedm disciplín, jako je měření hloubky předklonu, leh – sed, shyby, tzv. figuru, což je běh na 10 m kolem terčů ve tvaru osmičky, přeskok lavičky na čas 1 minuty, běh na 50 m na čas a dvanáctiminutový běh.

Jakousi odměnou, ale také velmi fyzicky náročnou, byl pro sportovce horolezecký trénink ve skalních stěnách u Nového Města nad Metují. Zde mají také jednu zajímavost. Kdo chce, může si na jedné z vyhlídek zahrát na piano. Ale k tomuto pianu si musí vylézt po jedné ze skalních stěn, doplnil druhý z trenérů Tomáš Tojnar.

Vrcholem celého soustředění byl trénink na travních skibobech. Karel Baláček k tomu doplnil, že technika jízdy je zde stejná jako na těch „opravdových“, jenom se liší tím, že skibobista má na nohou místo malých lyžiček kolečkové brusle a že se na trávě na skibobu nedá zastavit, musí se vyjet do protikopce.

„Celé soustředění jsme zakončili opravdu stylově. Na ohni jsme si opekli  špekáčky a pak jsme si všichni lehli do trávy a pozorovali padající hvězdy,“ zavzpomínal na poslední večer Karel Baláček.

 

Jana Melicharová

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/vase-zpravy/kralovehradecky-kraj/rychnov-nad-kneznou/5150-39523-juniorska-skibobova-reprezentace-ladila-formu-na-novou-sezonu-v-orlickych-horach.html