Jablonec nad Jizerou  -  Ve hře bylo pět světových titulů, skibobistka Alena Housová získala ve švýcarském Grächenu hned čtyři. "Ve sjezdu jsem naštěstí byla až třetí," říká závodnice Sokola Jablonec nad Jizerou.

Vy jste ráda, že jste aspoň jednou prohrála?
To zase ne, ale po tom třetím místě jsem se zdravě naštvala a zabojovala jsem. Byla to pro mě vzpruha.

Kde berete motivaci, když vlastně pořád vítězíte?
No, to je právě těžké. Byla jsem z toho docela zklamaná. Nevím, jak to vyjádřit... Od Rakušanek jsem čekala víc, měly opravdu hodně naježděno a mají špičkové vybavení. Ostatním Češkám se závody moc nepovedly. Asi byly z formy. Ale všechno nebylo tak jednoznačné, jak to podle výsledků vypadá.

Soupeřky jste suverénně porážela. Čím to bylo?
Každopádně to pro mě bylo nejúspěšnější mistrovství světa v kariéře. Pro čtyři zlaté jsem tam rozhodně nejela. Ale podmínky mi nahrály do karet.

Buďte, prosím, konkrétnější.
Trať byla prudká a zmrzlá. Mám hodně silový styl a právě takové podmínky mi vyhovují. Kdyby před závody napadlo 30 centimetrů sněhu, možná bych se nevešla ani do první pětky.

Vévodíte Světovému poháru, ovládla jste také mistrovství světa. Čeho se dá ve vašem sportu ještě dosáhnout?
Na olympiádě skiboby nejsou, takže nevím. Beru to spíš jako hobby.

Závisí hodně na moderním vybavení?
Vybavení mají zhruba všichni stejné, i když Rakušanky mají možná o něco větší výběr. A před mistrovstvím týden jen testovaly vosky a lyže.

Jak často kupujete nový skibob?
Mění se každé dva tři roky. Firem, které stroje vyrábějí, je víc, ale špička jezdí hlavně na značce Flachsmann. Někdo má i speciál, třeba známý Rakušan Marcus Moser.

Na kolik takový skibob přijde?
Asi na padesát tisíc, nevím přesně. Ale když dostanete nový skibob, je s ním ještě spousta práce. Každý si stroj upravuje podle svého.

Máte sport jako hobby. Nemohla byste se s ním živit?
Možná kdybych létala na závody do Ameriky, tak ano. Ale vůbec jsem o tom neuvažovala. Dělám účetnictví v jedné firmě a práce je pro mě důležitá.

Máte vůbec čas na trénink?
Dávám tomu veškerý svůj volný čas. V práci mi vycházejí vstříc, ale teď budu muset zase zabrat.

Na skibobech jezdí i váš bratr Aleš a na mistrovství světa teď vybojoval stříbro a bronz. Prožíváte to hodně?
No jo, bráchovi se dost dařilo. Prožívám to strašně. Aleš je pro mě ohromná podpora. Aspoň já to tak chápu. Doufám, že by souhlasil.

Kolikrát jste vlastně vyhrála seriál Světového poháru?
Víte, že ani nevím? Já to nepočítám. Jezdím pro radost. Ale třikrát určitě.

MF DNES - Michael Havlen