Jablonec nad Jizerou  -  Kde hledat šestinásobného mistra světa v jízdě na skibobu Štěpána Hlaváče? Nejspíš někde na lešení, na střeše či na stromě. Víc než tréninku se teď jeden z nejúspěšnějších českých sportovců posledních let věnuje výškovým pracem. „Skiboby člověka neuživí, v létě si musím přivydělávat,“ usmívá se sedmadvacetiletý skibobista Sokola Jablonec nad Jizerou. Ano, skiboby nejsou fotbal, velké peníze se v nich netočí. Rozhodně ne v českých podmínkách.
Co zavedlo Štěpána Hlaváče do výšek? Původně láska k horám. „Chodím s partou kamarádů lézt, pěstujeme horskou turistiku,“ vysvětluje Hlaváč. Život profesionálního sportovce, který se může starat jen o své výkony, už také kdysi poznal. Bylo to na liberecké Dukle, tam však „buňku“ skibobistů posléze zrušili.

Zima se blíží, a tak Štěpán Hlaváč zase začíná myslet na sjezdové dráhy, po nichž se prohání na skibobu. Příští týden ho čeká první soustředění na ledovci v rakouském Kaprunu, kam se v průběhu sezony ještě dvakrát vrátí. „Dvě soustředění hradí svaz, na víc nemá peníze.

Jeden pobyt si proto připlatím ze svého, abych se pořádně připravil na sezonu.“ Na každou sezonu spotřebuje Hlaváč tři páry lyží, každou druhou sezonu se musí obměnit celý skibob.

Špičkový stroj ze Švýcarska přijde na 40 tisíc, které reprezentantům hradí svazová pokladna.

Skibobistu Štěpána Hlaváče čeká obhajoba celkového vítězství v seriálu Světového poháru, které vloni vybojoval už podruhé. Rád by si také odvezl některý z titulů z mistrovství světa. Prý by mu stačilo, kdyby to byl jeden jako v předchozí sezoně.

Světový pohár začíná skibobistům v polovině prosince v rakouském Neukirchenu. Sezona vyvrcholí na přelomu února a března světovým šampionátem, který se tentokrát uskuteční v polské Wisle.

Cestu za nejvyššími metami bude chtít Hlaváčovi zkomplikovat jeho věčný rival Dušan Kudrnovský, kolega z jabloneckého oddílu i reprezentace. „O formě dalších soupeřů nemám ponětí. Ale asi to bude stejné jako dřív - hlavně Rakušan Moser a Švýcar Walter,“ přemítá člen známé rodiny skibobistů. Starší bratr Pavel je také českým reprezentantem, otec národní tým trénuje.

Nadcházející sezona bude pro Štěpána Hlaváče možná poslední. „Uvažuju o tom, pak bych se chtěl věnovat podnikání,“ prozradil Hlaváč.

MF DNES,  Michael Havlen