Od 18. do 20. února proběhne v Dobrušce a v Deštném v Orlických horách mistrovství světa v jízdě na skibobech.

Ne nadarmo je Dobruška nazývána branou Orlických hor a Deštné je jejich centrem. Zároveň v letošním roce slaví oddíl Skibob Klub Dobruška neuvěřitelných 50 let od svého vzniku. Proto není divu, že se v těchto dvou místech uskuteční letošní mistrovství světa v netradičním sportu, a to v jízdě na skibobech.

Autor Jana MelicharováMnozí z nás ani nevědí, co vlastně skiboby jsou. Na to nám Karel Baláček, předseda oddílu Skibob Klub Dobruška, řekl: „Již v minulém století bylo vyrobeno jednostopé vozidlo, které umožňovalo pohyb po sněhu po vzoru bicyklů nebo koloběžek. V roce 1891 bylo tzv. sněžné kolo patentováno v USA. Ani Evropa nezůstala pozadu a Švýcarsko ohlásilo vznik prvního sněžného bicyklu. V Čechách byl tento druh „saní“ zkoušen již kolem roku 1890. První veřejný závod se ale konal až v roce 1914. Vyhrál ho tenkrát Rakušan a jel se na sáňkařské dráze pod Ještědem v závěru mistrovství Evropy sáňkařů.”

„Výrazně se ale do dějin skibobového sportu v Čechách zapsal Miloš Tribula, který v roce 1965 začal na skibobu jako první trénovat v Deštném v Orlických horách. Ten si sám vyrobil tak, že upravil rám starého kola a připevnil k němu lyže. O rok později již parta nadšenců založila oddíl v té době ještě pod hlavičkou lyžařů. To se psal rok 1966 a nikdo netušil, že se vlastně zakládá tradice sportovního odvětví, která jednou přeroste v pořádání světových pohárů a mistrovství světa. V současné době má Skibob Klub Dobruška 280 členů, z toho je 30 aktivních závodníků, kteří pravidelně vozí medaile z velkých soutěží. Z toho minulého, které se konalo v italském Malsu, jsme dovezli do Dobrušky celkem 25 medailí, z toho 10 zlatých, 8 stříbrných a 7 bronzových. Ostatní členové jsou pak rozhodčí, technici, časoměřiči, počtáři a další funkcionáři,” dodal Karel Baláček

„Letošní mistrovství světa ve skibobech bude slavnostně zahájeno 18. února v 18.00 hodin na náměstí v Dobrušce. Samotné závody, kdy se pojede slalom, obří slalom, Super-G a kombinace v kategorii muži a ženy, pak probíhají na závodní sjezdovce v Deštném v Orlických horách. Součástí celého mistrovství však nejsou jenom závody, ale je to také oslava 50. výročí vzniku Skibob Klub Dobruška. To si v Dobrušce připomínáme výstavou v malém sále Kina70 s názvem 50 let skibobů v Dobrušce, rockovým bálem a slavnostním večerem na závěr celého mistrovství světa ve skibobech,” doplnil předseda organizačního výboru MS Ing. Petr Lžíčař.

www.novinky.cz