Dobruška - Skibobisté bojovali v německém Lenggries o tituly mistrů světa.

Vítězstvím v závěrečném obřím slalomu Pavel Čiháček završil cestu za obhajobou čtyř zlatých medailí. Druhý skončil Aleš Housa (vlevo) a třetí Rakušan Roland Wlezcek. Foto: Karel BaláčekPrvní březnový víkend skibobisté bojovali v německém středisku Lenggries o tituly světových šampionů ve všech věkových kategoriích.

Ústřední postavou šampionátu byl Pavel Čiháček z TJ Sokol Deštné v Orlických horách, který obhájil zisk čtyř zlatých medailí z loňského roku a svou sbírku titulů mistra světa rozšířil na patnáct. Jako vůbec prvnímu závodníkovi v historii jízdy na skibobech se podařilo vybojovat dvakrát po sobě kompletní zlatou medailovou kolekci.

Nejúspěšnějšímu muži světového šampionátu zdatně sekundoval reprezentační parťák Aleš Housa z TJ Sokol Jablonec nad Jizerou, jenž vybojoval tři stříbrné medaile (slalom, obří slalom a kombinace), nedařilo se mu pouze v úvodním v Super-G, v němž obsadil sedmé místo.

Preclíková čtyřikrát na stupních

Ženám kralovala Stanislava Preclíková ze Skibob klubu Dobruška, která stejně jako loni vystoupila hned čtyřikrát na stupně vítězů. Svou medailovou bilanci ze švýcarského Grächenu (3x stříbro a 1x bronz) však ještě výrazně vylepšila. Po třetím místě v úvodním Super-G triumfovala ve slalomu, obřím slalomu i v kombinaci.

Nezklamaly ani další české závodnice. Nejblíže k medailovému zisku byla další dobrušská závodnice Kristýna Harnachová, která ve slalomu skončila čtvrtá, v obřím slalomu a kombinaci pátá. Dále Aneta Havlíčková z TJ Sokol Deštné v Orlických horách byla pátá v Super-G a šestá v obřím slalomu.

Čeští reprezentanti vybojovali v hlavních kategoriích mužů a žen jedenáct cenných kovů (7 zlatých, 3 stříbrné a 1 bronzová) a opět předčili své největší rivaly a konkurenty ze sousedního Rakouska (1 – 3 – 6).

„Je to výsledek práce všech členů reprezentačního družstva. Máme výbornou partu v čele s trenérem Pavlem Hlaváčem. Držíme spolu a táhneme za jeden provaz. Na rozdíl od rozhádaných Rakušanů,“ řekl Pavel Čiháček.

Flegl zkompletoval zlatou sbírku

Dařilo se i dalším českým reprezentantům v mládežnických a seniorských kategoriích. Získali celkem 27 medailí (11 zlatých, 12 stříbrných a 4 bronzové). Na tomto úspěchu se výrazně podíleli reprezentanti ze Skibob klubu Dobruška, kteří získali deset medailí. Zisk mohl být ještě větší, ale některým závodníkům vystavily stop na mistrovství světa pracovní povinnosti (Jana Trunečková) či nemoc (Martin Pago).

Sbírku čtyř zlatých medailí zkompletoval Bohumil Flegl v kategorii nad 50 let. Žákyně Gabriela Skaláková vybojovala třetí místa v Super-G a obřím slalomu. Dvě stříbra (slalom a kombinace) a dva bronzy (Super-G a obří slalom) získal junior Dominik Harnach. Smůlu měl jeho otec Pavel, jenž v kategorii nad čtyřicet let skončil čtyřikrát na nepopulárním čtvrtém místě.

Skibobová sezona vyvrcholí o víkendu v rakouském Nassfeldu, kde se uskuteční finálový podnik Světového poháru.

MS ve výsledcích

Super-G

Muži: 1. Čiháček (ČR/TJ Sokol Deštné v Orlických horách) 44,80, 2. Wlezcek 46,31, 3. Achleitner (oba Rak.) 46,64, 4. Ch. Tschümperlin (Švýc.) 46,77, 5. Ablinger (Rak.) 46,93, 6. Pavlíček 47,07, 7. Housa 47,31, 8. P. Hlaváč (všichni ČR/TJ Sokol Jablonec nad Jizerou) 47,68,… 11. Pásler (ČR/TJ Sokol Deštné v O. h.) 48,19.

Ženy: 1. Hartlová 48,29, 2. Zaffová (obě Rak.) 48,37, 3. Preclíková (ČR/Skibob klub Dobruška) 49,26, 4. Steiningerová (Něm.) 49,27, 5. Havlíčková (ČR/TJ Sokol Deštné v O. h.) 49,78, 6. Harnachová 50,61, 7. Jašková (obě ČR/Skibob klub Dobruška) 51,17.

Slalom

Muži: 1. Čiháček 1:29,34, 2. Housa 1:31,46, 3. Achleitner 1:34,20, 4. Pavlíček 1:34,35, 5. Ablinger 1:34,56, 6. P. Hlaváč 1:36,30.

Ženy: 1. Preclíková 1:39,88, 2. Steningerová 1:42,92, 3. Hartlová 1:49,54, 4. Harnachová 1:50,46, 5. Zaffová 1:51,91, 6. Gruberová (Rak.) 1:52,88.

Obří slalom

Muži: 1. Čiháček 1:20,67, 2. Housa 1:23,55, 3. Wlezcek 1:24,32, 4. Pavlíček a Seeber (Rak.) oba 1:24,94, 6. Ablinger 1:25,14,… 9. P. Hlaváč 1:26,33, 10. Pásler 1:27,61.

Ženy: 1. Preclíková 1:28,24, 2. Hartlová 1:28,77, 3. Steningerová 1:29,82, 4. Zaffová 1:31,59, 5. Harnachová 1:32,98, 6. Havlíčková 1:33,99,… 8. Jašková 1:35,38.

Kombinace

Muži: 1. Čiháček 3:34,81, 2. Housa 3:42,32, 3. Achleitner 3:45,98, 4. Pavlíček 3:46,36, 5. Ablinger 3:46,63, 6. Wlezcek 3:47,29, 7. P. Hlaváč 3:50,31.

Ženy: 1. Preclíková 3:57,38, 2. Steiningerová 4:02,01, 3. Hartlová 4:06,60, 4. Zaffová 4:11,87, 5. Harnachová 4:14,05, 6. Gruberová 4:18,20, 7. Jašková 4:32,92.

Triumf v Super-G se stejným číslem jako Ledecká

Pavel Čiháček.Čtyřikrát vystoupil na nejvyšší stupeň a radoval se z dalších titulů mistra světa v jízdě na skibobech. Po zásluze se stal hlavním hrdinou šampionátu v německém Lenggries. „Jsem samozřejmě moc spokojený, mistrovství mně vyšlo na jedničku. Kopec byl členitý, tratě dobře stavěné a na tvrdém podkladu lyže dobře držely. Zkrátka ideální podmínky,“ řekl spokojený Pavel Čiháček. Jak viděl třicetiletý český reprezentant svou „zlatou“ cestu?

Super-G

„Na úvodní závod jsem vyfasoval poslední číslo z nasazené skupiny - šestadvacet. Hned mi hlavou blesklo spojení s Ester Ledeckou, která se stejným číslem vyhrála olympijský Super-G. Říkal jsem si, že mně to musí pomoc k dobrému výkonu. Úvod však nevyšel podle představ, hned po startu na prudkém zledovatělém svahu jsem měl velké problémy. V horní polovině výborně připraveného kopce jsem měl čtvrtý až pátý čas, naštěstí v ploché části se mně rozjely lyže a nabral jsem potřebnou rychlost. Výsledkem byl čas o jednu a půl vteřiny rychlejší než druhý Wlezcek.“

Slalom

„Ve stejný den odpoledne se jelo první kolo slalomu, druhé pak večer při umělém osvětlení. Trať i přes velký počet závodníků zůstala perfektní, bez děr a nerovností. Jel jsem dobře, bez problémů. Svědčí o tom nejlepší dosažené časy v obou jízdách. Spadl mi kámen ze srdce, protože obhajoba prvenství ve slalomu byla hlavním cílem.“

Obří slalom

„Závěrečnou dvoukolovou disciplínu jsem jel s lehkou hlavou, v psychické i fyzické pohodě. Obřák mám nejraději a dost jsem si věřil. To se také potvrdilo, na druhého Aleše Housu jsem najel téměř tři vteřiny a zajistil si tak s velkým náskokem i zlatou medaili v kombinaci.“

Autor: Leoš Dragúň