Čeští reprezentanti dominovali letošnímu Světovému poháru v jízdě na skibobech.

Triumfem českých barev skončil letošní ročník Světového poháru v jízdě na skibobech. Finálový podnik v rakouském středisku Nassfeld potvrdil suverenitu našich reprezentantů.

Celkovým vítězem pohárového seriálu se stal Pavel Čiháček z TJ Sokol Deštné v Orlických horách, jenž ani jednou nechyběl na stupních vítězů. Z deseti závodů vyhrál osm, jednou dojel druhý a jednou třetí. Třicetiletý závodník tak korunoval vydařenou sezonu, v níž vedle celkového pohárového triumfu rovněž obhájil čtyři zlaté medailí z mistrovství světa. „Je to neskutečné. Těší mě, že jsem dokázal zopakovat výsledky z nadmíru vydařené loňské sezony. Obhájit vydobyté pozice bývá hodně těžké. Jsem rád, že se to podařilo,“ řekl spokojený Pavel Čiháček, jenž v závěrečném pohárovém podniku triumfoval ve slalomu a v Superkombinaci, v Super-G dojel druhý za vítězným Rakušanem Knaussem.
České stupně vítězů

Český skibobista Pavel Čiháček z TJ Sokol Deštné v Orlických horách vedle čtyř zlatých medailí z mistrovství světa obhájil rovněž celkové prvenství ve Světovém poháru. Foto: Photo Plohe

Celkové pohárové prvenství Čiháčka umocnili další čeští reprezentanti. Zkušený Aleš Housa z TJ Sokol Jablonec nad Jizerou obsadil druhé místo a navázal na medailová umístění z pěti minulých ročníků Světového poháru. Třetí příčku trochu překvapivě, ale zaslouženě vybojoval sedmnáctiletý mladík Dominik Harnach ze Skibob klubu Dobruška.

Mezi ženami se o první příčku rozdělily dvě skibobistky – Stanislava Preclíková a Silvia Steiningerová z Německa. Závodnice ze Skibob klubu Dobruška sice musela vynechat úvodní pohárový podnik, ale v průběhu sezony mocně finišovala. Ve finálovém podniku v Nassfeldu vyhrála slalom a skončila druhá v Super-G a Superkombinaci, čímž bodově dostihla vedoucí německou reprezentantku a navázala na své prvenství v sezoně 2015-16.

Bronzový návrat

Úspěch českých barev podtrhla celkovým třetím místem Aneta Havlíčková z TJ Sokol Deštné v Orlických horách, která se k závodům vrátila po šestileté odmlce a dojela si pro životní úspěch.

„Co říct k sezoně? Výsledky hovoří za vše,“ směje se reprezentační trenér Pavel Hlaváč st. a pokračuje: „Z našeho pohledu patřila k nejvydařenějším v historii. Tři muži a dvě ženy na stupních vítězů to je výjimečná událost. Něco podobného se už nemusí opakovat. Letos se podařilo skloubit zkušenost s mládím, závodníkům sloužilo zdraví a vše klapalo ta, jak mělo. Sezona však byla velmi náročná jak značným cestováním, tak podmínkami při závodech. Základem úspěchu byla hlavně dobrá parta, kterou nám všichni závidí. Táhneme za jeden provaz a úspěchy se zaslouženě dostavily.“